Jak czytać metki dywanów?

Jak czytać metki dywanów?

Zakup dywanu może się wiązać z wieloma wątpliwościami. Czy dywan naturalny na pewno będzie dobrym wyborem do sypialni? Czy dywan syntetyczny w salonie będzie się łatwo brudzić? Wiele odpowiedzi na swoje pytania można znaleźć właśnie na metce dywanu. Jeśli piktogramy i oznaczenia nic Ci nie mówią i nie jesteś w stanie ich zrozumieć, pomożemy Ci! Dowiedz się, jak czytać metki dywanów.

Co przedstawia metka na dywanie?

Metka na dywanie zawiera m.in. informację o tym, z czego został on wykonany. Znajdziesz na niej również dane producenta, dystrybutora czy sprzedawcy. Niektóre są bardzo szczegółowe i przekazują konkretne instrukcje dotyczące pielęgnacji, czyszczenia czy suszenia, a niektóre przedstawiają wyłącznie piktogramy. Metka dywanu może także informować o jego cechach, np. czy jest antystatyczny, łatwy w czyszczeniu, czy nadaje się do rozłożenia na tarasie.

Gdyby te wszystkie komunikaty znajdowały się na metce w formie pisemnej, byłaby ona bardzo duża. Dlatego właśnie producenci wolą posługiwać się ikonami, które są mniejsze i z łatwością zmieszczą się na małym kawałku materiału. Niestety, czasami trudno je rozszyfrować, gdyż niektóre z nich nie kojarzą się z konkretną czynnością. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają te najpopularniejsze, które z pewnością już widziałeś!

Jak czytać piktogramy na metkach dywanów?

Piktogramy to po prostu obrazki, które przekazują konkretną informację bez użycia dodatkowego tekstu. Spotykasz je na co dzień – na opakowaniach kosmetyków lub detergentów, na drodze, a także w przestrzeni publicznej. Są one powszechnie znane. Jak natomiast czytać piktogramy na metkach dywanów?

Pranie w pralce

 – ten symbol informuje o tym, że dywan należy prać w pralce nastawionej na delikatny program. Temperatura prania powinna wynosić 30°C. Na tym piktogramie mogą się znaleźć również inne liczby, np. 40, 60 lub 90.

Wybielanie

 – dywanów z tym symbolem nie wolno wybielać. Zarówno domowymi sposobami, jak i detergentami wybielającymi.

Suszenie

 – ten piktogram oznacza, że dywanu nie można suszyć w suszarce. Jeśli masz w domu pralko-suszarkę, pamiętaj o tym, aby wyłączyć drugi tryb. Możesz w ten sposób uszkodzić włókna wykładziny.

 – z suszeniem związana jest również ta ikona. Nakazuje ona suszyć dywan bez wyciskania. Niech więc nie kusi Cię wyciskanie wody z małego chodnika łazienkowego!

Chemia

 – symbol łudząco przypomina ten znajdujący się wyżej, jednak nie należy go mylić. Oznacza on tyle, co zakaz czyszczenia chemicznego. Czym dokładnie jest ten rodzaj prania? Czyszczenie chemiczne to inaczej pranie na sucho, czyli bez użycia wody. Polega na przenikaniu środka piorącego we włókna dywanu i usunięciu go za pomocą odkurzacza.

Wymiary

  – ten charakterystyczny kwadrat przekazuje informację o marginesie błędu w wymiarach. Mogą one się wahać np. od 1% do 5%.

Prasowanie

 – to bardzo prosty do rozszyfrowania piktogram. Oznacza on tyle, co po prostu „nie prasować”.

 

Mamy nadzieję, że teraz już bez problemu będziesz umieć rozpoznawać ikony na metkach dywanów! Oznaczenia, które wyjaśniliśmy powyżej, znajdują się również na naszych produktach, a konkretniej – dywanach z kolekcji HYPNO oraz NEVADA II.

Oznaczenia materiałów na metkach dywanów

Oprócz piktogramów, na metkach dywanów znajdują się również informacje dotyczące konkretnych materiałów, z jakich została wykonana wykładzina. Tutaj znajdziesz wszelkie skróty, takie jak:

 

  •      PP – polipropylen, czyli tkanina syntetyczna, która jest bardzo trwała i odporna na rozciąganie,
  •      PA – poliamid, również tkanina syntetyczna, jednak jest bardziej elastyczna w porównaniu do polipropylenu,
  •      PP HS – tkanina polipropylenowa Heat Set, czyli wyprodukowana za pomocą technologii wykorzystujących działanie ciepła,
  •      AKR – tkanina akrylowa, bardzo sprężysta i antyelektrostatyczna,
  •      VISC – tkanina wiskozowa, dość elastyczna, jednak kurczy się pod wpływem działania promieni UV.

 

Powyższe informacje przydają się nie tylko przy pielęgnacji lub czyszczeniu. Możesz je wykorzystać również przed zakupem wykładziny. Skoro już wiesz, jak czytać metki dywanów, sprawdzaj je podczas przeglądania asortymentu sklepu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy ich czyszczenie w przyszłości może być dla Ciebie problematyczne i czy dany materiał na pewno sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu.

 

Potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących wyboru dywanu? Sprawdź nasze poprzednie artykuły:

Jak dobrać runo dywanu do pomieszczenia?

Jaki dywan, gdy w domu jest pies?

Komentarze

    Dodaj komentarz