Jaki dywan, gdy w domu jest pies?

Jaki dywan, gdy w domu jest pies?

Jesteś właścicielem psa i zastanawiasz się, czy dywan w salonie lub sypialni to dobry pomysł? Bez obaw, na szczęście można to pogodzić! Wystarczy tylko mądrze zaplanować zakup dywanu. Jaki dywan, gdy w domu jest pies – podpowiadamy, jak podjąć dobrą decyzję zakupową.

Jaki dywan, gdy w domu jest pies – proste wskazówki

Niezależnie od tego, czy dopiero wprowadzasz się do nowego mieszkania, czy szukasz dywanu do przygotowanego pomieszczenia, warto przy zakupie dywanu zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jeśli masz w domu psa, pewnie już wiesz, że linieją dwa razy do roku – na wiosnę i jesień. Właśnie w tym czasie sierści zwierzaka będzie na podłodze o wiele więcej niż zazwyczaj. Warto się zastanowić, czy na pewno będziesz mieć wtedy czas na dokładne czyszczenie dywanu z długim włosiem. Czy to oznacza, że musisz z takiej ozdoby zrezygnować? Niekoniecznie. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci zamaskować sierść zwierzęcia. Przydadzą się, jeśli nie będziesz mieć czasu na pranie dywanu.

  •      dobierz dywan pod kolor sierści psa,
  •      rozważ wzorzysty dywan (jeśli pasuje do wnętrza),
  •      wybierz dywan, który ma włókna poliestrowe,
  •      sprawdź dywany tkane na płasko.

Każdy z tych punktów wpływa na estetykę wnętrza i czystość samej wykładziny. Dywan kolorystycznie zgrywający się z sierścią naturalnie ją zamaskuje. Tak samo wzorzysty dywan – przeplatające się wzory optycznie maskują wszelkie zanieczyszczenia. Sam wybór materiału natomiast zależy od innych czynników, m.in. od tego, czy zależy Ci na łatwości w czyszczeniu, czy też preferujesz np. dywany wełniane, które z kolei mają zupełnie inne zalety. Poniżej wyjaśniamy różnice.

Jaki dywan wybrać – syntetyczny czy naturalny?

Właściciele czworonogów mają słuszne wątpliwości co do tego, jaki dywan wybrać, gdy w domu jest pies. Z jednej strony dywany syntetyczne są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, z drugiej – naturalne dywany mają dobrą termoizolację i właściwości hipoalergiczne. Dobrym rozwiązaniem są dywany sznurkowe – łatwo zbierać z nich sierść za pomocą odkurzacza i są ponadto dostępne w atrakcyjnych wariantach kolorystycznych. Sprawdź nasze dywany sznurkowe tutaj. Jeśli zależy Ci na dobrej termoizolacji oraz antyelektrostatyczności, postaw na wełniany dywan, który ma ponadto naturalne właściwości bakteriobójcze.

Dywany syntetyczne

Dywany z włókien syntetycznych cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, odkształcenia, a także blaknięcie. Często są wybierane ze względu na miękkość, połysk i łatwość w czyszczeniu. Trudne usunięcia plamy można z nich zmyć nawet za pomocą szarego mydła! Do dywanów syntetycznych zaliczamy dywany poliestrowe, dywany z włókien poliamidowych (PA) oraz polipropylenowych (PP). Te pierwsze będą dobrym wyborem dla właścicieli czworonogów, które lubią brudzić. Poliester jest wysoce odporny na plamy.

Dywany naturalne

Dywany z włókien naturalnych świetnie zatrzymują ciepło i również są wytrzymałe na uszkodzenia. Jest to ogromna zaleta nie tylko dla domowników, lecz także dla psa. Znacząco odczuje on ciepło na swojej skórze. Do dywanów naturalnych zaliczamy wszystkie te, które są wykonane z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Są to więc dywany wełniane, bawełniane, jedwabne, czy ze skóry.

Jakiego rodzaju dywany sprawdzą się najlepiej? Jeśli zależy Ci na naturze, postaw na dywany wełniane tkane na płasko. Nie tylko są one dobrym wyborem dla alergików i zwierząt, lecz także łatwo będzie je utrzymać w czystości dzięki krótkowłosemu runu.

Jak czyścić dywan w domu ze zwierzakiem?

Zwierzęta domowe potrafią porządnie zabrudzić dywan, czy to po spacerze w deszczu, czy po tarzaniu się na osiedlowym trawniku. Gdy chcesz się zabrać do czyszczenia dywanów i zależy Ci na tym, aby Twój pies nie zabrudził go od razu po praniu, zadbaj o odpowiednie warunki:

  1. Wcześniej pomyśl o miejscu do suszenia dywanu – powieś go poza zasięgiem zwierzaka, dzięki czemu unikniesz przylepiania się sierści.
  2. Po praniu dywanu możesz go spryskać detergentem antystatycznym. Będzie to dodatkowa ochrona przed osiadaniem sierści w runie.
  3. Chowaj dywan za każdym razem, gdy myjesz zwierzaka. Pomyśl o tym jeszcze przed kąpielą! Mokrą sierść będzie trudniej zebrać podczas czyszczenia.
  4. Rozważ zakup dywanu do prania w pralce, jeśli nie masz czasu ręcznie zbierać sierści przed każdą wizytą gości. Jest to bardzo proste rozwiązanie!

Przy zwierzętach domowych warto myśleć 3 kroki do przodu – lepiej poświęcić chwilę na dodatkowe czynności zapobiegające zabrudzeniom, niż oddawać dywan do pralni. Pomyśl o tym zwłaszcza wtedy, jeśli masz lub chcesz mieć jasny dywan, na którym brud bardziej rzuca się w oczy. Więcej o pielęgnacji i zaletach białych dywanów przeczytasz tutaj. 

Komentarze