Jak dobrać runo dywanu do pomieszczenia?

Jak dobrać runo dywanu do pomieszczenia?

Runo to jedno z ważniejszych elementów, na jakie zwracamy uwagę podczas zakupu dywanu. Sprawdzamy, czy jest miękkie w dotyku, oceniamy jego gęstość i strukturę, a następnie myślimy, czy będzie pasować do danego pomieszczenia. Zastanawiasz się, jak dobrać dywan do konkretnego pokoju? Podpowiadamy!

Podstawowe informacje o runie dywanu

Myślenie o runie dywanu podczas zakupów może wydawać się niepotrzebne. Tak jednak nie jest. Od tego, jakie jest runo dywanu, zależy naprawdę wiele! Między innymi sposób jego czyszczenia, dobór środków piorących, a przede wszystkim funkcjonalność. Jeśli wybierzesz zbyt cienkie runo dywanu do często użytkowanego pokoju, wykładzina może bardzo szybko się zużyć i stracić swoje piękno.

Czym jednak dokładnie jest runo? To połączenie sposobu tkania oraz sam rodzaj przędzy, z jakiej został wykonany dywan. Dla łatwego rozróżnienia można posłużyć się przykładem – dywany shaggy mogą mieć długie włosie i rzadkie runo bądź bardzo krótkie włosie i gęsty splot (wtedy raczej mówi się, że takie dywany są pluszowe). To właśnie od gęstości zależy, czy dywan lepiej położyć w sypialni, czy też w salonie, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dobór runa dywanu do pomieszczeń

Żeby odpowiednio dobrać dywan do wnętrza, powinieneś zwrócić szczególną uwagę właśnie na gęstość runa. Im rzadsze ono jest, tym szybciej włosie będzie opadać lub ugniatać się pod ciężarem (np. mebli lub po prostu ciała). Wybierając dywan, pomyśl o jego funkcjonalności – jak często będzie użytkowany, czy będzie po nim chodzić zwierzę oraz to, czy ma zakryć całą podłogę. Warto wziąć pod uwagę również obecność alergików w domu. Jeśli wolisz unikać styczności z zaległym kurzem bądź innymi alergenami, postaw raczej na dywany syntetyczne, które można prać w pralce.

Salon

Do salonu, który jest najczęściej użytkowanym pomieszczeniem, warto dobrać dywan z krótkim runem. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Gęste i krótkie runo jest bardzo sprężyste i odporne na odkształcenia, co naturalnie przekłada się na komfort domowników. Taki dywan sprawdzi się również, jeśli ma zakryć całą podłogę w dużym salonie. Intensywna eksploatacja nie wpłynie na jego jakość! Sprawdź naszą zakładkę do salonu i wybierz swój ulubiony wzór dywanu.

Sypialnia

Sypialnia kojarzy nam się najczęściej z pokojem, który przynosi ukojenie, gwarantuje spokój i pomaga w odpoczynku po ciężkim dniu. Dlatego dywan znajdujący się w tym miejscu powinien być przede wszystkim miękki i przytulny. Szczególnie polecamy tutaj dywany typu shaggy z krótkim włosiem lub długim (w zależności od tego, gdzie chcesz go umieścić). Jeśli chcesz położyć dywan pod łóżkiem, wybierz sprężyste, krótkie runo dywanu. Jeśli jednak wolisz, aby pełnił on typowo ozdobną funkcję, postaw na efektowny dywan z długim włosiem, który ociepli wnętrze i doda mu przytulności.

Pokój dziecięcy

Wybierając dywan do pokoju dziecka, weź pod uwagę to, że będzie to prawdopodobnie najbardziej eksploatowany przedmiot. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, więc warto zadbać o to, aby runo było zbite i łatwe w czyszczeniu. Wszelkie puszyste dywany wełniane zupełnie się nie sprawdzą w tym wypadku. Nasze dywany dla dzieci są zarówno przyjemne w dotyku, jak i odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia!

Łazienka

Do łazienki potrzebujesz dywaników z dużą wytrzymałością – będą one musiały dobrze pochłaniać wilgoć i jednocześnie być antypoślizgowe. Mniejsze dywaniki na szczęście spełniają wszystkie te warunki i są tworzone z myślą o wilgotnych warunkach panujących w łazience. Jak wybrać dywan do łazienki? Tutaj również postaw na gęste runo i krótkie włosie, pamiętając o tym, że warto go często odświeżać. Rozważ więc mały dywan, który można po prostu wrzucić do pralki i wysuszyć.

Kuchnia

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy jakikolwiek dywan powinien znaleźć się w kuchni. Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Odpowiedni dywan dobrej jakości nie tylko doda uroku, lecz także – co najważniejsze – ogrzeje stopy podczas mycia naczyń czy gotowania. Jako że główną funkcją dywanu do kuchni powinna być izolacja od zimnej podłogi, szczególnie polecamy wytrzymały i ciepły chodnik, którego runo jest ponadto bardzo łatwe w czyszczeniu.

Szukasz więcej informacji na temat dywanów lub potrzebujesz wnętrzarskich inspiracji? Odwiedź nasz blog!

Komentarze

    Dodaj komentarz