Odkształcenia na dywanie – jak sobie z tym poradzić?

Odkształcenia na dywanie – jak sobie z tym poradzić?

Twój nowy dywan ucierpiał podczas transportu? A może chcesz wyjąć ze strychu czy piwnicy swój stary, jednak ten znacząco się odkształcił z upływem czasu? Pofałdowany dywan może na początku wywołać przerażenie, ale uspokajamy – nie tak trudno jest go wyprostować! Zazwyczaj czas działa na korzyść. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z odkształceniami różnego rodzaju.

Nieśmiertelny sposób na wyprostowanie dywanu

Jeśli Twój dywan zbyt długo leżał zwinięty w rulon, pewnie nieestetycznie zgina się na obydwu końcach. Żeby wyprostować dywan, połóż go na płaskiej powierzchni i wywiń na drugą stronę. Teraz uzbrój się w cierpliwość. Większość dywanów potrzebuje od jednego do nawet kilku dni na to, żeby powrócić do pierwotnego stanu. Rozłożenie dywanu bardzo często jest pierwszym sposobem, który przychodzi na myśl. I słusznie, bo zazwyczaj jest to bardzo skuteczne!

Sprawdź również:Jak dbać o dywan? Poznaj 5 podstawowych zasad

Ciepło to Twój sojusznik

Oddziaływanie ciepła może w szybki sposób pomóc Ci uporać się ze zniekształceniami. Mowa tutaj zarówno o całościowym odkształceniu (przez zwinięcie dywanu), jak i miejscowym. W pierwszym przypadku wystaw dywan na balkon lub taras. Po maksymalnie trzech godzinach cała jego powierzchnia powinna zostać wyrównana przez promienie słoneczne. Uważaj jednak na to, aby temperatura na zewnątrz nie była zbyt wysoka. Idealne warunki to prostowania dywanu w ten sposób to ciepły poranek i 25 stopni na termometrze.

W drugim przypadku miejscowe zagniecenia możesz usunąć za pomocą suszarki. Odwróć dywan na przeciwną stronę i skieruj ciepłe powietrze na problematyczne miejsce w odległości do 20 cm. Nie skupiaj się jednak tylko na wgnieceniu – zbyt długa ekspozycja na ciepło może uszkodzić włókna dywanu. Najlepiej zmieniaj temperaturę suszarki co jakiś czas i wykonuj nią koliste ruchy.

Sposoby na zagięte rogi dywanu

Zagięte rogi potrafią zaskoczyć. Czasami okazuje się, że przez dłuższy czas ciężka szafa stała nie na rogu dywanu, lecz na podłodze, zaginając właśnie róg. Mamy 3 sposoby na to, aby przywrócić je do pierwotnej formy!

  1. Pozbądź się zagnieceń za pomocą żelazka. Obróć dywan na drugą stronę i wygładź rogi ciepłym sprzętem. Pamiętaj jednak, aby nie nastawiać maksymalnej temperatury żelazka i nie trzymać go w jednym miejscu. Możesz wziąć wilgotną ściereczkę i przez nią przeprasować dywan, jeśli boisz się go uszkodzić.
  2. Dwustronna taśma klejąca to prawdopodobnie najszybszy sposób na ukrycie zagiętych rogów. Przyklej ją na spód dywanu – dzięki temu nie tylko wyprostujesz rogi, lecz także sprawisz, że wykładzina nie będzie się ślizgać.
  3. W większości przypadków nieestetyczne zagięcia wyprostują się dzięki ciężkim przedmiotom. Połóż na nie książki lub cały mebel i zaczekaj kilka dni. Zwróć tylko uwagę na to, żeby zakryta została cała powierzchnia. Nie stawiaj małej nóżki od komody na fragmencie zagniecenia, bo możesz spowodować kolejne odkształcenie.

Planujesz odświeżenie dywanu?Sprawdź, jak usunąć z niego sierść domowymi sposobami!

Usuwanie odkształceń i pranie dywanu w jednym

Twój dywan nie chce powrócić do pierwotnego stanu po zastosowaniu domowych sposobów na odkształcenia? Zanieś go do profesjonalnej pralni. Sprawdź, czy masz taką w swojej okolicy. Wiele pralni oferuje teraz odbiór dywanu z Twojego domu, więc nic nie szkodzi, jeśli mieszkasz zbyt daleko od takiego lokalu i nie możesz pojawić się tam osobiście.

Pralnie specjalizują się w pielęgnacji dywanów – usuwają z nich najtrudniejsze zabrudzenia, sierść, a także nieprzyjemne zapachy. Dywany wychodzą z takich miejsc jak nowe! Co ważniejsze, pralnie potrafią również wyprostować dywan. Robi się to za pomocą specjalnych maszyn parowych. Po takich zabiegach pielęgnacyjnych możesz mieć pewność, że po miejscu wgniecenia nie będzie ani śladu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o praniu dywanów, zajrzyj tutaj:Jak wyprać dywan ręcznie?

Nietypowy sposób na drobne odkształcenia dywanu

Ciekawym, jednak nie zawsze skutecznym, sposobem na małe odkształcenia jest użycie kostek lodu. Włóż kilka do woreczka lub użyj schłodzonego okładu żelowego i połóż w miejscu wgniecenia. Dodatkowo możesz je delikatnie zmoczyć wodą. Po schłodzeniu spróbuj wyprostować zniekształcenie dłonią lub posłuż się ciężkimi przedmiotami, jak np. doniczka. Nie polecamy jednak tego sposobu w przypadku dywanów shaggy, ponieważ trudniej jest je wysuszyć, a wilgoć może zniszczyć runo.

Może Cię również zainteresować nasz starszy artykuł:Śliczne dywany antypoślizgowe Home Carpets

 

Komentarze

    Dodaj komentarz