Jak wyprać dywan ręcznie?

Jak wyprać dywan ręcznie?

Nie masz czasu, żeby zanieść swój dywan do pralni? Nie masz też profesjonalnego sprzętu do czyszczenia? Nic nie szkodzi. Nawet jeśli Twój dywan jest mocno zabrudzony, w tym artykule dowiesz się, jak wyprać go ręcznie. I to skutecznie!

Dywany są główną ozdobą domu – pięknie prezentują się w salonie i sypialni. Dodają także ciepła pomieszczeniu i tworzą przytulną atmosferę. Niestety, czasami zdarza się zapomnieć o regularnym czyszczeniu, więc po długim czasie na runie osadza się mnóstwo bakterii, kurzu i sierści. Wtedy trzeba przemyśleć dobrą strategię, żeby skutecznie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Czasami samo odkurzanie nie wystarczy. Poniżej podpowiadamy, jak najlepiej wyprać dywan ręcznie, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu do czyszczenia.

Ręczne pranie dywanu – jak się przygotować?

Przygotowanie dywanu do gruntownego prania jest niezbędnym procesem. Na początek polecamy powierzchownie oczyścić dywan z kurzu, sierści i innych zanieczyszczeń. W tym celu warto go najpierw wytrzepać na zewnątrz budynku, żeby brud nie rozprzestrzenił się po pomieszczeniu. Dzięki trzepaniu w łatwy sposób pozbędziesz się wszystkiego, czego nie widać gołym okiem. Można to potraktować również jako wstępne odświeżenie dywanu. Przy kolejnych etapach zmniejszysz szansę na mieszanie się kurzu z płynem do prania.

Jak pozbyć się trudnych plam z dywanu?

Ręczne czyszczenie dywanu wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza za pomocą środków, które na pewno masz w swoim domu. Dlaczego nie musisz poświęcać na to dużo czasu? Większość domowych sposobów czyszczenia dywanu polega na wchłanianiu środka czyszczącego przez włókna. Do Ciebie należy już tylko uzbrojenie się w cierpliwość i finalne usunięcie pozostałości po procesie. Jak uzyskać najlepsze rezultaty czyszczenia?

Soda oczyszczona i woda

Soda oczyszczona zmieszana z wodą działa nie tylko w przypadku prania dywanów. Jest też świetną substancją do czyszczenia np. piekarnika lub łazienki. Żeby wyprać dywan, najpierw porządnie go odkurz. Następnie weź sodę oczyszczoną i wymieszaj łyżkę z kilkoma kroplami wody tak długo, aż powstanie z tego gładka pasta. Wetrzyj masę w plamy, a na końcu usuń pozostałości wilgotnym ręcznikiem papierowym.

Mąka ziemniaczana

Czym prać dywany, na których powstały tłuste plamy? W tym wypadku świetnie sprawdzi się zwyczajna mąka ziemniaczana lub sproszkowana kreda. Skutecznie absorbują tłuszcz i wchłaniają go bardzo szybko. Jest to bardzo prosty sposób na usunięcie plam po oleistych substancjach. Rozsyp mąkę ziemniaczaną, kredę lub talk po dywanie, a następnie zaczekaj kilka godzin na wchłonięcie. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan.

Woda utleniona

Na powierzchni dywanu pojawiła się plama po winie lub innym kolorowym płynie? Nie panikuj! Najpierw osusz dywan papierem lub ręcznikiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że cały płyn się wchłonie, możesz dodatkowo położyć na wierzch ciężką książkę. To pozwoli równomiernie zaabsorbować plamę. Jeśli plama wciąż jest kolorowa, skrop ją niewielką ilością wody utlenionej 2%. Jeśli masz kolorowy dywan, wodę utlenioną dodatkowo rozcieńcz w zwykłej wodzie.

5 złotych zasad dbania o dywan

Usuwanie plam może być uciążliwe, jeśli pozwolisz im wchłonąć we włókna dywanu. Żeby jak najmniej się namęczyć podczas gruntownego prania, regularnie dbaj o swoją wykładzinę lub dywan. Poniżej podpowiadamy, o czym zawsze należy pamiętać, żeby nie dopuścić do zaniedbania.

  1. Odkurzaj dywan przynajmniej raz w tygodniu.
  2. Od razu pozbywaj się świeżych plam.
  3. Trzep dywan zawsze przed praniem i przynajmniej raz na 3 miesiące.
  4. Zawsze patrz na skład dywanu i stosuj odpowiednie środki piorące.
  5. Po praniu zawsze dbaj o odpowiednie suszenie dywanu. Nie dopuść do rozwoju pleśni.

 

Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł się cieszyć dobrą strukturą dywanu przez długie lata!

Jak wyprać dywan, jeśli są na nim nie tylko plamy, lecz także nieprzyjemne zapachy lub jego kolor wyblakł? W tym wypadku sugerujemy skorzystać z profesjonalnego prania dywanów, czyli lokalnej pralni. Za każdą usługę prania dywanu musisz niestety trochę zapłacić, jednak masz wtedy stuprocentową gwarancję, że brudny dywan jest w rękach profesjonalistów.

Możesz również zdecydować się na odświeżenie dywanu odkurzaczem piorącym. Pamiętaj o tym, żeby dobrać odpowiednie środki piorące podczas czyszczenia dywanów! Uważaj na delikatną strukturę dywanu z długim włosiem oraz cienkie włókna wykładziny.

Gdy stary dywan musi odejść

Planujesz wymienić swój stary dywan? Przy zakupie nowego zobacz najpierw modele dywanów, które można prać w pralce. Jest to najprostszy sposób na pranie dywanu, ponadto nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku. Po prostu wsadzasz go do pralki i... gotowe! W naszej ofercie znajdziesz różnorodne modele: dywany nowoczesne, shaggy, dywany pluszowe, dywany antypoślizgowe i wiele innych.

W Twoim mieszkaniu zbiera się dużo kurzu? Koniecznie rozważ w takim wypadku zakup dywanu dla alergików. Wykorzystywane przy produkcji syntetyczne materiały pozwalają alergikom na wzięcie naprawdę głębokiego oddechu. Czyszczenie dywanów już nie będzie problemem, a osadzający się kurz w końcu przestanie męczyć Twoje drogi oddechowe.

Komentarze

    Dodaj komentarz