Jak usunąć sierść z dywanu?

Jak usunąć sierść z dywanu?

Zwierzęta potrafią zapewnić w domu radość, bliskość i rodzinną atmosferę. Ich właściciele muszą jednak liczyć się z wieloma wyzwaniami, które potrafią czasem spędzić sen z powiek. Jedno z nich to właśnie usuwanie sierści z dywanu. Mogłoby się wydawać, że ta czynność pochłonie dużo czasu i energii, ale nic bardziej mylnego! Poniżej dowiesz się, jak skutecznie usunąć sierść z dywanu.

 

O ile sezonowe lnienie pupila jest procesem nieuniknionym, o tyle bardzo częste i obfite wypadanie sierści poza sezonem powinno zaniepokoić właścicieli. Zdrowy zwierzak ma lśniącą sierść i za dnia nie drapie się intensywnie. Gdy zauważysz któreś z tych zachowań, koniecznie udaj się do weterynarza i sprawdź, czy zwierzę nie jest uczulone na jakiś składnik karmy lub czy nie ma pcheł. Dzięki temu odkryjesz, jaki jest dokładny powód częstego wypadania sierści.

 

Usuwanie sierści z dywanu może kojarzyć się ze żmudną pracą na kolanach. Faktycznie może tak się zdarzyć, jeśli bardzo zaniedbałeś swój dywan i nie czyściłeś go długo. Jeśli chcesz zachować długotrwałą czystość, powinieneś regularnie usuwać sierść, nawet gdy nie jest zbytnio widoczna. O wiele prościej jest usuwać jej małą ilość co tydzień, niż poświęcić cały dzień na dokładne i solidne czyszczenie głęboko wsiąkniętej sierści we włókna dywanu.

 

Ponadto całodzienne czyszczenie może powodować frustrację, a to z kolei może negatywnie odbić się na dywanie, który będzie szorowany zbyt mocno. Jego runo może się wtedy popsuć. Poniżej podpowiadamy, jak usunąć sierść z dywanu za pomocą domowych i nieinwazyjnych narzędzi!

Trzepaczka

Trzepanie dywanu to podstawowa czynność, którą powinieneś wykonywać zawsze przed jakimkolwiek czyszczeniem. Jest to szybki i prosty sposób na pozbycie się nie tylko krótkiej sierści, lecz także kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie potrzebujesz do tego również żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy zwykła trzepaczka i trzepak pod blokiem. Jest duża szansa na to, że podczas uderzania pozbędziesz się dużej ilości sierści, dzięki czemu nie będziesz musiał stosować później żadnych środków czyszczących do dywanu.

 

Woda i rękawiczki

To tradycyjny, ale jakże niezawodny sposób na usuwanie sierści. Jedyne, czego potrzebujesz, to ogrodowych rękawiczek. Do czyszczenia nie polecamy nitrylowych ani lateksowych, ponieważ mogą się łatwo porwać podczas tarcia. Najlepiej sprawdzą się rękawiczki ogrodowe, które są o wiele grubsze niż te uniwersalne. Sposób polega jedynie na zmoczeniu rąk w rękawicach wodą i tarciu dywanu. Sierść powinna sama przykleić się do materiału. Gdy zbierzesz jej wystarczająco, możesz łatwo się jej pozbyć – po prostu opłucz rękawiczki i powtarzaj czynność do skutku.

 

Rolka do czyszczenia ubrań

Okazuje się, że rolka do czyszczenia ubrań może mieć więcej niż jedno zastosowanie. W taki sam sposób, jak czyścisz ubrania, wyczyść również swój dywan. Jedynym problemem może być to, że zużyjesz więcej listków ze względu na dużą powierzchnię. Natomiast największą zaletą tego rozwiązania jest zdecydowanie uniwersalność. Taśma poradzi sobie zarówno z sierścią psa, jak i kota, mimo że ta druga jest krótsza i mniej przyczepna. Nie masz rolki do ubrań w domu? Nic nie szkodzi. Równie dobrze sprawdzi się zwykła taśma (najlepiej szeroka), którą możesz przyklejać do miejsc dywanu, które są najbardziej pokryte sierścią. Podziel taśmę na kilka kawałków i kilkukrotnie przyklejaj na wybraną powierzchnię, aż będzie czysta. Takie rozwiązanie jest również bezpieczne do czyszczenia dywanów shaggy, ponieważ delikatnie usuwa sierść, nie naruszając włókien dywanu.

 

Gumowa miotła

To narzędzie czyszczące mogłeś zauważyć u swojego fryzjera. Po każdym kliencie zamiata gumową miotłą włosy, które spadły na ziemię. Fryzjerzy nie używają zwykłych mioteł właśnie ze względu na to, że trudno usunąć z nich włosy i sierść. Gumowa miotła poradzi sobie z tym świetnie, bo można ją namoczyć wodą, co dodatkowo usprawni proces czyszczenia dywanu. Wystarczy energicznie zamiatać sierść, najlepiej w jednym kierunku, żeby później łatwiej było wyrzucić ją do śmieci.

 

Szczotka ryżowa

Szczotka ryżowa jest tania i bardzo wydajna. To zwyczajna zmiotka, która jest szeroka i ma twarde włosie. Świetnie poradzi sobie z usuwaniem każdego rodzaju sierści. W sklepach znajdziesz szczotki z długim trzonkiem, co pozwoli Ci uniknąć schylania się, oraz szczotki ręczne. Żeby za jej pomocą usunąć sierść, możesz (ale nie musisz) namoczyć ją wodą i zacząć po prostu szorować swój dywan. Musisz jednak uważać – szczotka ryżowa ze względu na twarde włosie nie jest polecana do delikatnych dywanów. O wiele lepiej i bezpieczniej używać jej na modelach sznurkowych i tkanych na płasko.

 

Odkurzacz

Nie ma to jak najlepszy pomocnik robienia porządków – niezawodny odkurzacz. Jedynym minusem odkurzacza jest to, że ciężko będzie z jego pomocą pozbyć się kociej sierści. Może ona głęboko wchodzić we włókna dywanu, przez co ciężko ją usunąć. Należy jednak upewnić się, że do klasycznego odkurzacza nie została dołączona końcówka z turboszczotką. Ta z kolei świetnie poradzi sobie nawet z kocią sierścią. Wewnątrz szczotki znajduje się wałek i turbina. Gdy odkurzacz zasysa powietrze, wałek zaczyna się kręcić i o wiele skuteczniej pozbywa się wszelkiego brudu z otoczenia. Nadaje się nie tylko do dywanów, lecz także do tapicerek, foteli i pościeli.

Komentarze

    Dodaj komentarz