Jak wyczyścić dywan? Sprawdzone sposoby na brud i plamy

Jak wyczyścić dywan? Sprawdzone sposoby na brud i plamy

Włochaty shaggy, tradycyjny wełniany, a może lekki i cienki z bawełny - czy wiesz, jak wyczyścić dywan, który posiadasz w swoim domu? Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów, dzięki którym będzie on estetycznym i schludnym elementem wyposażenia mieszkania.

 

Jak wyczyścić dywan? Podstawowa zasada: zrób to szybko!

 

Choć może to zabrzmieć nieco banalnie, miarą sukcesu w kwestii walki z plamami na dywanie jest nasz czas reakcji. Im szybciej zadziałamy po powstaniu plam, tym większe szanse na to, aby się ich całkowicie pozbyć. Im dłużej pozostają na materiale, tym trudniejsza walka o czystość naszego domowego podłoża. Innym ważnym aspektem jest odpowiednie traktowanie włosia - nie wcierajmy w nie brudu, a czyszczenie plamy kierujmy od zewnętrznej krawędzi ku środkowi (żeby nie rozcierać jej na zewnątrz i przez to powiększać). Poznaj nasze sprawdzone tricki na czysty dywan!

 

Jak wyczyścić dywan na sucho? Ekologicznie i tanio!

 

Twój dywan jest lekko zakurzony, nie ma zbyt dużych i intensywnych plam? Wystarczy, że odświeżysz go na sucho. Możesz użyć do tego uniwersalnego środka, który doskonale znasz od lat. Dodajesz go do wypieków, możesz wyczyścić nim metalowe i srebrne powierzchnie oraz pozbyć się brzydkich zapachów. Oczywiście chodzi o... wielozadaniową sodę oczyszczoną! Jak to zrobić i czy to skuteczny „preparat”? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję.

 

Przed rozpoczęciem czyszczenia, dobrze odkurz dywan. Następnie posyp go sodą oczyszczoną (bezpośrednio na plamę lub na całość - wtedy będziesz potrzebować większej ilości proszku) i pozostaw na 4-5 godzin. Po tym czasie ponownie odkurz lub wytrzep dywan. Soda nie tylko go odświeży i wywabi świeże plamy (np. po winie lub soku), ale i zneutralizuje nieprzyjemną woń. Jest ona także ekologicznym i bezzapachowym produktem, bezpiecznym dla dzieci i zwierząt, co daje mu przewagę nad chemicznymi środkami.   

 

Jak wyczyścić dywan na mokro?Zajrzyj po naturalne środki do kuchni!

 

Jeśli jesteś zwolennikiem prania dywanów na mokro, również możesz posłużyć się wodorowęglanem sodu, ale w postaci pasty. Wystarczy połączyć sodę z kilkoma kroplami wody, aby powstała biała maź, którą nałożysz na powierzchnię zabrudzonego dywanu. Delikatnie wetrzyj ją we włosie i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie zetrzyj pastę czystą ściereczką i wodą. To naprawdę skuteczna i bezpieczna dla zdrowia metoda!

 

Równie efektywną mieszanką jest połączenie wody z octem. Ocet od lat stosowały nasze babcie do usuwania kamienia z kranu, czyszczenia wanny czy właśnie - pozbywania się plam z ubrań czy tkanin. Jak wyczyścić dywan za pomocą octu i wody (proporcje 2:1)? Nanieś płyn na plamę za pomocą gąbki. Odczekaj kilka lub kilkanaście minut, a następnie przetrzyj ponownie materiał. Zabrudzenia powinny zniknąć lub przynajmniej wyblaknąć.

 

Jak wyczyścić dywan z mocnych plam?  Ostrożnie z silnymi detergentami

 

Kiedy żaden z powyższych sposobów nie działa, możesz sięgnąć po specjalistyczne, chemiczne środki, które są zwykle dużo silniejsze. Do wyboru mamy specjalne pianki, proszki, granulki i płyny, które nakładamy bezpośrednio na plamy lub rozpuszczamy w wodzie (w zależności od zaleceń producenta). Należy jednak uważać, ponieważ mocne działanie może zniszczyć np. wełniany dywan lub go odbarwić. Dlatego, zanim nałożysz preparat na większą powierzchnię, sprawdź, jak efekt będzie widoczny na małym skrawku dywanu. Jeżeli nic nie stało się ze strukturą włosia ani nie pojawiły się przebarwienia, możesz spokojnie użyć go na całości dywanu.

 

Profesjonalne czyszczenie dywanów?

 

Pranie możesz także zlecić firmie, która wykona to profesjonalnie, piorąc i susząc go jednocześnie (w domu ten drugi etap jest utrudniony). To opcja godna rozważenia, kiedy zależy Ci na szybkim i skutecznym wyczyszczeniu dywanu z zaschniętych i uporczywych zanieczyszczeń (po napojach, krwi, jedzeniu itp.) lub gdy nie masz miejsca i czasu na jego samodzielne pranie i suszenie. Ceny wahają się od 9 do nawet 36 zł za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju dywanu (bawełniany, shaggy, akrylowy, wełniany).

 

Jak wyczyścić dywan w pralce?

 

Znasz już kilka sposobów na czyszczenie dywanów, ale czy słyszałeś o produktach, które możesz prać w automacie? Dywan do prania w pralce to absolutny hit w naszym sklepie! Wykonane z bawełnianego, miękkiego materiału świetnie wyglądają, a do tego są bardzo praktycznie. Lekkie, estetyczne i bardzo łatwe do utrzymania w czystości pozwalają cieszyć się komfortem użytkowania przez długi czas.

Jak wyprać dywan w pralce? Wystarczy, że poskładasz go w kostkę i włożysz do pustego bębna (to ważne, aby woda i detergenty mogły dobrze zadziałać, a potem zostać odpowiednio wypłukane). Ustaw temperaturę na 30°C, dodaj proszek lub płyn do prania i włącz na krótki tryb prania. Następnie rozwieś dywan na suszarce/barierce, aby wysechł. Tego typu produkty nie odkształcają się i są doskonałym wyborem dla alergików i dzieci. Z łatwością możemy je odkurzyć i wyprać w całości w pralce w razie powstania plam czy kurzu, a dzięki swoim ciekawym wzorom dopasowują się do różnego rodzaju wnętrz.

 

Komentarze

    Dodaj komentarz