Najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów Online

Najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów Online

XXI wiek przyniósł nam wiele przydatnych rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie. Coraz więcej z nas ma dostęp do Internetu, a co za tym idzie coraz sprawniej poruszamy się w sieci i coraz chętniej zamawiamy bez wychodzenia z domu, a nawet z łóżka. Jedynie kilka kliknięć dzieli nas od zakupów.

Według raportu „E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska” aż 72% badanych internautów szuka w sieci produktów, które chcą kupić. Co wpływa na fakt, że tak chętne korzystamy z dobrodziejstw Internetu? Przede wszystkim dostępność przez całą dobę. Możliwość dostawy prosto do naszego domu to także istotna kwestia, dzięki której w łatwy sposób otrzymamy produkty bez konieczności wychodzenia z domu. Na naszą decyzję wpływają także ceny, które w sklepach internetowych są często znacznie atrakcyjniejsze niż stacjonarnie. Zakupy Online to wygoda, z której bardzo chętnie korzystamy. Zwłaszcza podczas pandemii, która na jakiś czas zatrzymała nas w domach. Od momentu, gdy nasza codzienność zmieniła się o 180°, sprzedaż internetowa wzrosła, nigdy dotąd nie mając tak wielu klientów. Wraz z rozwojem tej strefy handlu wzrosło nasze zaufanie do sprzedawców internetowych. Niestety wraz z rozwojem sprzedaży online, coraz częściej słyszy się o wyłudzeniach danych lub pieniędzy, oszustach próbujących za wszelką cenę dorobić się w nielegalny sposób poprzez fałszywe witryny lub podrabianie danych. W naszym sklepie internetowym Home Carpets dokładamy wszelkich starań, aby każdy Klient czuł się bezpiecznie oraz aby wszelkie transakcje odbywały się w należyty sposób.

Na każdym kroku dbamy o to, aby wszystkie dane, które są podawane podczas dokonywania zakupu pozostawały prywatne. Dla zapewnienia poufności podczas zakupu korzystamy z certyfikatu SSL oraz wprowadziliśmy RODO, które prawnie chroni Państwa dane. Co więcej, dla Waszej wygody oraz bezpieczeństwa wszelkie płatności przeprowadzane są przez sprawdzone i w pełni bezpieczne systemy Przelewy 24, oraz PayU. Przesyłki są dostarczane pod wskazany przez Państwa adres poprzez firmę kurierską GLS oraz DPD.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując Online?

Z uwagi na coraz częściej pojawiające się komunikaty dotyczące oszustw w Internecie, chcielibyśmy Państwa uczulić i zwrócić uwagę, jak łatwo można zweryfikować, czy dany sklep internetowy jest bezpieczny. Korzystając z wyżej wspomnianego raportu, jako trzy najważniejsze czynniki wpływające na wiarygodność witryny internauci podają:

  • Opinie o danym sklepie
  • Możliwość zapłaty za towar przy odbiorze
  • Czytelną informację o sposobie zwrotu i reklamacji produktów

Oczywiście te trzy aspekty są ważne, jednak w dzisiejszych czasach zdecydowanie nie wystarczą. Atrakcyjna strona produktowa może zawierać fikcyjne dane, dlatego koniecznie zweryfikuj sprzedawcę oraz witrynę, a także zwróć uwagę na formę płatności! Przedstawiamy kilka punktów, dzięki którym w łatwy sposób określisz, czy danej stronie można zaufać :)

  1.        Weryfikacja sprzedawcy

Pamiętaj, że prowadzący sklep internetowy posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą. Sklep ten widnieje zatem albo w rejestrze CEDIG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), albo w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Oba dostępne są online i w obu bezpłatnie sprawdzisz firmę. Co dadzą nam takie informacje? Przede wszystkim pewność, że sprzedawca jest legalnie działającym podmiotem.

  1.        Skontroluj stronę

 Jeśli po raz pierwszy planujesz zakupy na nowej stronie internetowej, warto zrobić mały research, który pozwoli nam dokładniej określić, czy witryna spełnia nasze oczekiwania pod względem bezpieczeństwa. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście nie musisz być prawnikiem lub informatykiem, by to określić. Najważniejsze jest to, czy strona jest szyfrowana – czy stosuje protokół SSL. Zapewnia on bezpieczeństwo Twoich danych. Certyfikat SSL znajduje się na pasku przeglądarki pod postacią kłódki oraz skrótu „https” przed nazwą domeny.

  1.        Bezpieczeństwo transakcji płatniczej

Przechodzimy do najbardziej newralgicznego momentu. Po wstępnej weryfikacji sklepu uznajemy, że spełnia on warunki bezpieczeństwa i podjęliśmy decyzje o kupnie. Na tym etapie istnieje największe ryzyko przejęcia przez przestępców ważnych danych. Najbezpieczniejszy sposób dokonywania transferu pieniędzy będzie możliwy za pośrednictwem znanych bramek, takich jak Przelewy24, PayU, Tpay czy Dotpay.

Najpopularniejsza forma płatności to przelewy pay-by-link, polegające na przekierowywaniu Klienta od razu na stronę swojego banku, gdzie po zalogowaniu ma już wypełniony formularz przelewu do akceptacji. Wystarczy sprawdzić poprawność danych, podobnie jak adres banku, a dopiero później dokonać autoryzacji.

Od stycznia 2021 roku za jeszcze bezpieczniejszą metodę płatności online uznawana jest płatność kartą, która obowiązkowo musi być zabezpieczona dodatkowym uwierzytelnieniem w postaci kodu SMS, odcisku palca lub innej metody wymaganej przez bank.

Nasz sklep internetowy Home Carpets oferuje Państwu również możliwość przelewu tradycyjnego. W tym wypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na podany numer konta oraz dane sprzedawcy. Na stronie głównej w Informacjach o sklepie znajdą Państwo wszystkie szczegóły. Dodatkowo każdorazowo przy składanym zamówieniu otrzymują Państwo maila z potwierdzeniem, w którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące zamówienia oraz dane do przelewu. Prosimy o uważną weryfikację, a w razie jakichkolwiek wątpliwości o kontakt z Obsługą Klienta.

Istnieje również możliwość zamawiania produktów pobraniowo. Oznacza to, iż nie muszą Państwo uiszczać opłaty od razu podczas składania zamówienia, lecz dopiero podczas dostarczania przesyłki przez kuriera. Jest to łatwy i wygodny sposób, który nie wymaga od nas wpłacania żadnych pieniędzy przed zakupem, dający poczucie bezpieczeństwa.

 

Zakupy przez Internet mają sporo zalet. Są szybkie i wygodne a przesłanie pieniędzy sprzedającemu trwa zaledwie kilka minut. Siedząc we własnych czterech kątach mamy praktycznie nieograniczony dostęp do różnorodnych witryn. Internetowy szał zakupów ogarnął większość z nas. Aby nie dać się oszukać, zawsze dokładnie czytajmy regulaminy, które określają warunki sprzedaży. Pomocne mogą okazać się również informacje i opinie o sprzedawcy. Finalizując zamówienia zawsze dokładnie sprawdzajmy numery kont bankowych oraz podane dane. Zachowuj także wszelką korespondencję związaną z transakcją.

 

Mamy nadzieję, że powyższe rady poskutkują zwiększeniem świadomości dotyczącej transakcji online. Tym samym zwiększymy bezpieczeństwo danych oraz ograniczymy ryzyko utraty pieniędzy. Pamiętaj, nasz sklep internetowy Home Carpets dokłada wszelkich starań, abyś czuł się bezpiecznie robiąc u nas zakupy. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi doradcy zawsze służą pomocą.

Komentarze

    Dodaj komentarz