Jak odświeżyć dywan? Poznaj domowe sposoby

Jak odświeżyć dywan? Poznaj domowe sposoby

Piękny dywan potrafi sprawić, że pomieszczenie stanie się przytulne i zachęcające do relaksu. Dobrze dopasowany do wnętrza stanowi również jeden z głównych dodatków cieszących wzrok i stopy. Z jego zalet korzystają nie tylko domownicy, lecz także goście i zwierzęta. Niestety, często używany dywan po jakimś czasie traci swój początkowy stan i zaczyna blaknąć lub brzydko pachnieć. Jak sobie z tym poradzić?

Przyczyny nieświeżości

Żeby dowiedzieć się jak odświeżyć dywan, najpierw warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny nieświeżego zapachu i powolnej utraty koloru dywanu, a te mogą być zupełnie różne. Różne rodzaje plam i zapachów często zależą od tego, jaki prowadzisz styl życia, jak często użytkujesz dywan i czy posiadasz zwierzęta.

Czasami zdarza się, że podczas imprezy nie zauważysz, gdy ktoś wyleje alkohol, który następnie wsiąka we włókna dywanu i dopiero następnego dnia poczujesz brzydki zapach. Może mieć to fatalne skutki w przyszłości, bo jeśli jesteś w dużym pomieszczeniu i nie zauważysz w porę plamy, może ona na stałe uszkodzić Twój dywan.

Tak samo dzieje się w przypadku, gdy palisz papierosy w domu. Dym papierosowy potrafi wsiąknąć bardzo głęboko w runo dywanu, co jest częstą przyczyną utrzymującego się brzydkiego zapachu. Dotyczy to również moczu zwierząt, który ma bardzo intensywny zapach, a pozbycie się go może spędzać sen z powiek właścicielom czworonogów.

Jeśli Twój dywan potrzebuje lekkiego odświeżenia, świetnie sprawdzą się do tego domowe sposoby. Zanim jednak się za to zabierzesz, odpowiednio się przygotuj. Przed każdym czyszczeniem warto najpierw odkurzyć dywan lub go wytrzepać. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń, których nie widać na pierwszy rzut oka. Pomyśl również o odpowiednich warunkach do późniejszego suszenia dywanu – zadbaj o przewiew, jeśli czyścisz go latem, albo o ciepłe grzejniki, gdy jest zima. Dopiero wtedy przejdź do najważniejszej czynności, czyli odświeżania! Poniżej znajdziesz artykuły domowego użytku, które sprawdzają się nie tylko w kuchni.

Sól

Sól doskonale poradzi sobie z plamami, które zaczęły szarzeć. Jest też odpowiednim środkiem do czyszczenia dywanów jasnych, ciemnych i tych z długim włosiem. Jeśli chcesz wykorzystać sól, najpierw posyp nią dywan, następnie lekko zwilż wodą (możesz to zrobić ręcznikiem papierowym albo butelką do spryskiwania kwiatów) i zostaw do wchłonięcia przez około 2 godziny. Po tym czasie dokładnie odkurz dywan i upewnij się, że nie potrzebuje jeszcze czasu do wyschnięcia.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest nieocenionym produktem do walki z nieświeżością. Oprócz tego, że usuwa plamy, neutralizuje także brzydki zapach i ma właściwości antybakteryjne. Żeby w ten sposób wyprać dywan, posyp go równomiernie dużą ilością sody oczyszczonej, a następnie wetrzyj kolistymi ruchami (np. gąbką lub szczotką) i zwilż powierzchnię dywanu wodą. Po tych czynnościach odczekaj kilka lub kilkanaście godzin, jeśli dywan jest mocno zabrudzony, a na koniec odkurz. Jeśli zależy Ci na dodatkowym przyjemnym zapachu, do sody możesz dołączyć olejek lawendowy, który również ma właściwości antybakteryjne.

Woda utleniona

Woda utleniona nie sprawdzi się na dużych powierzchniach. Tylko pomyśl, ile trzeba byłoby jej zużyć! Jeśli jednak masz problem z plamą po zwierzęcym moczu, woda na to zaradzi. Do czyszczenia potrzebujesz trzyprocentowy roztwór wody utlenionej. Polej nią plamę i odczekaj, aż dywan wsiąknie płyn. Następnie weź chłonną i czystą szmatkę lub ręcznik papierowy i przytrzymaj w tym miejscu tak długo, żeby zaabsorbował resztę wody utlenionej z dywanu. Jeśli masz ciemny dywan, najpierw warto sprawdzić na jego mniejszym fragmencie, czy roztwór go nie wybieli.

Szare mydło

Szare mydło w połączeniu z wodą pomoże pozbyć się cięższych plam z dywanu. Niestety, ta metoda nie sprawdzi się na dywanach z długim włosiem, ponieważ mechaniczne czyszczenie może je uszkodzić. Jeśli zależy Ci na naturalnym środku do prania, szare mydło sprawdzi się idealnie. Najpierw zwilż plamę wodą, a następnie pokryj ją szarym mydłem i wetrzyj go gąbką lub szczotką. Gdy pojawi się piana, zbierz ją papierem i zaczekaj, aż dywan wyschnie. Mydło łatwo rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu potrafi również bardzo głęboko wniknąć w runo dywanu.

Co zrobić, gdy domowe sposoby zawodzą?

Jeśli Twój dywan po odświeżeniu wciąż nie jest w idealnym stanie, spróbuj jeszcze zastosować ogólnodostępne środki piorące. Ich użytkowanie jest zazwyczaj podobne jak w przypadku sody oczyszczonej – wystarczy rozsypać, nawilżyć i odkurzyć. Gdy nawet to zawiedzie, warto rozważyć pomoc profesjonalisty lub dowiedzieć się,jak wyczyścić dywan w pralce.

Czasami zdarza się tak, że dywanu nie da się uratować i musimy się z nim pożegnać. Żeby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, regularnie dbaj o swoje dywany – odkurzaj je co kilka dni i pilnuj, żeby nowo powstałe plamy usuwać bardzo szybko. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup dywanu, który można prać w pralce. Jest to świetny pomysł dla osób, które nie lubią poświęcać dużo czasu na odświeżanie i wolą szybko uporać się z problemem uporczywych plam. Jeśli rozważasz zakup nowego dywanu, zapoznaj się z nowościami na naszej stronie. W ofercie znajdziesz m. in.dywany klasyczne,dywany dla alergików i zawsze modne dywany shaggy.

Komentarze

    Dodaj komentarz