
Dywany na ścianę
Miejsce dywanu jest na podłodze! - zakrzyknie z zapałem najprawdopodobniej całkiem spora część społeczeństwa. Dużo ludzi nie wyobraża sobie innego miejsca na dywan. A to błąd. Bardzo duży błąd. W historycznym ujęciu przecież dywany były doskonałym materiałem nie tylko na podłogę, ale też na ściany. Ta tradycja przetrwała na wschodzie świata. W dzisiejszych czasach dywan na ścianie kojarzy się głównie z Rosją. Często też z Turcją, Chinami czy innymi miejscami, które słyną z wyrobu dywanów.
W Polsce również znany jest zwyczaj umieszczania dywanów na ścianach. Ponownie kojarzyć się może przede wszystkim ze wschodnią częścią kraju. Jednak to wcale nie oznacza, że nie może pojawić się gdziekolwiek. Bo dywan na ścianie może być naprawdę fantastyczną ozdobą, która nada pokojowi niespotykanego, oryginalnego i bardzo świeżego charakteru. A przecież te wszystkie rzeczy są bardzo ważne i bardzo pozytywnie wpływają na to, jak dane wnętrze jest odbierane przez wszystkich, którzy je widzą.
Skąd wziął się zwyczaj umieszczania dywanów na ścianach?
Dywany umieszczane na ścianach to niezaprzeczalny fakt. Jednak skąd wziął się ten zwyczaj? Co sprawiło, że dla niektórych ludzi dywan na ścianie jest symbolem nieprzemijającej tradycji? Wyjaśnienia są dwa.
Pierwsze nawiązuje do tradycji sprzed setek lat. Tradycji, która do Europy przywędrowała z Persji i innych państw znajdujących się na Bliskim Wschodzie, na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy dywany były czymś niezwykle luksusowym. Rzadko spotykane, bardzo drogie, ręcznie tkane z naturalnych materiałów, z misternie tkanym, bogatym i skomplikowanym wzorem. Takie dywany kosztowały prawdziwą fortunę i nierzadko były czymś przekazywanym z pokolenia na pokolenie czy ofiarowanym w posagu. Nic więc dziwnego, że tak luksusowe i bajecznie drogie dzieła sztuki, jakim wtedy były dywany, nie mogły tak po prostu rzucone na podłogi, żeby ludzie po nich deptali i je niszczyli w ten sposób. To był przywilej najbogatszych - oligarchów, carów i innych władców. A i oni najkosztowniejsze dywany trzymali bezpiecznie na ścianach, jako ich największą ozdobę.
Bo należy uświadomić sobie przede wszystkim jedną rzecz - dywan na ścianie nie był oznaką biedy i przaśności. I nigdy tak nie było. Zawsze był niepodważalnym symbolem luksusu, prestiżu i pewnego statusu społecznego. Tak było kilkaset lat temu, tak było też jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Drugie wyjaśnienie fenomenu dywanów na ścianach sięga bowiem znacznie bliższych rejonów historii i czasów rządów Chruszczowa w ZSRR. Wtedy bowiem zaczęły w Rosji powstawać tanie bloki mieszkalne, zwane powszechnie chruszczówkami lub, przez bardziej złośliwych i doświadczonych przez mieszkanie w takim bloku - lodówkami Chruszczowa. W tamtym okresie dywany znowu zaczęły lądować na ścianach. Ludzie po prostu szukali kolejnych sposobów na to, by dogrzać i ocieplić zimne mieszkanie wykonane z najtańszych materiałów, które były bardzo cienkie i w ogóle nie izolowały od zimna. Dywan w tej roli sprawdzał się naprawdę doskonale. Miał też inną niepodważalną zaletę, o której nie można w żadnym wypadku zapomnieć - wyciszał ściany. Zapewniał prywatność. A przecież prywatność w mieszkaniu o ścianach cienkich jak tektura jest naprawdę bardzo ważna. I ponownie - nawet w tamtych czasach dywany na ścianach nie były czymś, na co może pozwolić sobie każdy człowiek - nadal był to swoisty przywilej ludzi zamożnych.
A jak to wygląda dzisiaj?
W dzisiejszych czasach każdy może mieć dywan na ścianie. Moda znów jest bardzo łaskawa na tego typu rozwiązania. Dobrze dobrany dywan na ścianie jest w stanie dokonać prawdziwych cudów i diametralnie zmienić wystrój wnętrza. Nawet najskromniejsze wnętrze, które może wydawać się nawet dość nudne, przy odpowiednim dywanie na ścianie rozkwita pełnią swojego blasku i wprowadza w niekwestionowany zachwyt. Dywan na ścianie to szyk, elegancja i artystyczny, niepowtarzalny rys dla danego pomieszczenia. Zapomnij o nudzie, zapomnij o schematycznych rozwiązaniach - postaw na piękny, artystyczny dywan na ścianie. Wprawisz tym gości w pełne zachwytu i zazdrości osłupienie. Dywan na ścianie może zdziałać prawdziwe cuda!
Komentarze