Porady homecarpets.pl: Jak wyprostować dywan?
Szykujesz się do remontu mieszkania albo do przeprowadzki? Tak w pierwszym, jak i w drugim przypadku wszystkie rzeczy w domu należy dobrze spakować i zabezpieczyć (meble, dekoracje, tekstylia), a po zakończeniu „akcji” wypakować, umyć i na nowo poustawiać. O ile mniejsze przedmioty nie sprawiają kłopotu, o tyle np. dywany mogą po zwinięciu okazać się odkształcone, a przez to nieestetyczne. Zastanawiasz się, jak wyprostować dywan, który posiada widoczne linie zagięć? Znamy kilka prostych i skutecznych metod!
Jak wyprostować dywan z zagięciami lub wywijającymi się brzegami?
Najpopularniejszym sposobem do transportu i przechowywania dywanów jest zwijanie ich w rulon. Nie zajmują wówczas zbyt wiele miejsca i łatwo je przenieść z punktu A do punktu B. Jeśli dywan pozostaje w takiej formie krótko, z reguły z łatwością powraca do swojej docelowej płaszczyzny. Jeżeli natomiast przechowujemy go np. na strychu czy w garażu kilka tygodni lub miesięcy, jego powrót do właściwego kształtu może wymagać dodatkowej interwencji z naszej strony. Innym sposobem na przewożenie dywanów (narzucony np. przez firmy kurierskie, które dysponują z góry określonym wymiarem paczek) jest złożenie ich w kostkę. Wówczas musimy zmierzyć się z widocznymi liniami zgięcia po całej długości i szerokości produktu. Jak się ich pozbyć? Poznaj kilka sposobów.
Jak wyprostować dywan – metoda pierwsza: daj mu czas!
Bardzo częstym problemem są wywijające się ku górze brzegi dywanu. Czasem wystarczy dać im trochę czasu, aby same opadły w stronę ziemi i swobodnie przyległy do podłogi. Duże znaczenie ma tutaj grubość i rodzaj produktu – im grubsze runo, tym cięższe, a co za tym idzie – łatwiejsze do opadania, ale jednocześnie trudniejsze do wyprostowania trwałych zagnieceń, np. dywany shaggy. Im cieńsze, tym bardziej podatne na różnego rodzaju zagięcia i odkształcenia, ale i na działanie ciepła, które może szybciej poradzić sobie z niedoskonałościami. Jeśli dywan był chwilowo zwinięty, daj mu kilka dni na powrót do pierwotnej formy. Pomóc może w tym rozłożenie go w pomieszczeniu ciepłym i słonecznym – nieco wyższa temperatura wpłynie na jego strukturę, powodując delikatne zmiękczenie włókien i tym samym większą plastyczność.
Jak wyprostować dywan – metoda druga: zawiń go w drugą stronę
Pomimo upływu kilku dni, dywan nie chce płasko leżeć na podłodze? A może nie satysfakcjonuje Cię czekanie? Zadziałaj w kontrataku! Jeżeli jego brzegi mocno wywijają się w jedną stronę, zawiń go ponownie, ale odwrotnie. To podobna metoda jak w przypadku brystolu czy plakatu, który był zwinięty w rulon i związany gumką recepturką (pamiętasz jeszcze ze szkolnych lat?). Papier odkształca się bardzo szybko, dywan natomiast może wymagać kilku lub kilkunastu godzin, ale efekt gwarantowany! Pamiętaj, aby nie przesadzić z długością czasu i nie zapomnieć o zwiniętym dywanie. Po kilku dniach może bowiem okazać się, że odkształcił się... w przeciwną stronę.
Jak wyprostować dywan – metoda trzecia: obciąż dywan na kilka dni
Sposób stary jak świat, który posiada grono zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego? Stawianie ciężkich przedmiotów, zwłaszcza na bardzo grubym runie dywanu, może powodować wgniecenia w jego strukturze. Z jednej strony przeciwdziałamy wywijaniu się, a z drugiej możemy spłaszczyć runo punktowo i je po prostu trwale zniszczyć. Dlatego w przypadku tej metody polecamy ostrożność i zwracanie uwagi na to, czym obciążamy dywan, w jakich miejscach (najlepiej na brzegu lub wykończeniu) oraz na jak długo. Jeśli zdecydujemy się na lekką pufę, przystawioną na jeden dzień albo inny dywan lub chodnik nałożony na brzegi nowego, powinniśmy bez problemu wyprostować nasz przedmiot, bez strat i wgnieceń. Jeżeli natomiast postawimy na nim ciężką komodę lub stół z charakterystycznym kształtem nóżek, efekt może być różny. Warto tę opcję zachować w pamięci jako wymagającą szczególnej uwagi i rozsądku.
Jak wyprostować dywan – metoda czwarta: użyj taśmy dwustronnej
Kolejny pomysł na to, jak wyprostować dywan na powierzchni podłogi to... przyklejenie go na rogach taśmą dwustronną. To metoda dla osób nieco niecierpliwych, ale i dbających o bezpieczeństwo w domu. Dzięki przytwierdzeniu przedmiotu taśmą do podłogi mamy pewność, że będzie on trwale przylegał do paneli czy kafli. Ponadto, ograniczymy do zera przesuwanie się go po podłodze, a co za tym idzie – ryzyko pośliźnięcia np. przez biegające po domu dzieci. Musimy mieć jednak na uwadze, że mocna taśma do wykładzin może wpłynąć na stan podłogi, zostawiając po sobie ślad lub odbarwiając np. parkiet. Jeśli bardziej niż na wyprostowaniu dywanu, zależy Ci na bezpieczeństwie, pomyśl o dywanach z antypoślizgową powierzchnią, które spełnią swoje zadanie bezbłędnie i bez efektów ubocznych.
Jak wyprostować dywan – metoda piąta: zadziałaj parą
Jeśli Twoim problemem jest nie tylko wywinięty róg dywanu, ale i zagniecenia wynikające ze złożenia go w kostkę, możesz wypróbować jeszcze innego, bardziej inwazyjnego sposobu. Pamiętaj jednak, że nie każdy dywan dobrze reaguje na działanie pary wodnej, dlatego zanim przystąpisz do konkretów, wypróbuj go na małej i najmniej widocznej powierzchni runa. Jeśli posiadasz urządzenie parowe (np. do pionowego prasowania lub mycia), ustaw odpowiednie parametry i przystaw na małym obszarze dywanu. Zaczekaj, aż wyschnie, aby zobaczyć efekt. Jeśli nic złego nie dzieje się z jego strukturą, działaj na reszcie powierzchni. Możesz także „wyprasować” dywan żelazkiem – ale w żadnym wypadku nie dotykaj runa bezpośrednio (możesz je zwyczajnie przypalić). Jako warstwy ochronnej użyj bawełnianej, wilgotnej ściereczki lub ręcznika i to ją prasuj, najlepiej używając trybu parowego. Przejedź kilka razy, aby delikatnie rozgrzać dywan i usunąć zniekształcenia. Jeśli szukasz większej liczby porad dotyczących pielęgnacji dywanów, zajrzyj na nasz blog!
Komentarze