Cudowne Odkupienie

Cudowne Odkupienie

Konstantynopolu była para, która od zawsze odczuwała niezwykły sentyment do Świętego Mikołaja. Każdego roku obchodzili to święto ze specjalną oprawą; ze specjalnym jedzeniem, winem, poświęconym chlebem i świecami. Ze względu na sędziwy wiek nie mogli już pracować, w związku z tym byli bardzo biedni. Mężczyzna zapytał żonę, jak zdobyć pieniądze na zakup tego, co potrzebne. Wzięła stary dywan, mówiąc: „Oto nasza ostatnia własność. Sprzedaj go, a następnie kup wszystko, czego potrzebujemy, aby okazać naszą wdzięczność Bogu i Świętemu Mikołajowi". Starzec zrobił tak, jak powiedziała żona.

dywan świąteczny

Przybywając na rynek, dobrze wyglądający szlachcic zapytał, ile kosztuje dywan. Staruszek powiedział, że weźmie co łaska. Szlachcic dał mu więc sześć sztuk złota - znacznie więcej, niż staruszek się spodziewał. Ludzie w pobliżu mężczyzny byli zaskoczeni, gdy wydawało się, że mówi do siebie. Po zakupie potrzebnych przedmiotów mężczyzna skierował się szybko do domu.

Tymczasem w domu do kobiety przyszedł dobrze wyglądający mężczyzna: „Weź proszę ten dywan. Twój mąż jest moim starym przyjacielem i spotkałem go dzisiaj na rynku."

Kiedy mężczyzna wrócił do domu, jego żona oskarżyła go, że nie sprzedał dywanu: „Jak mogłeś złamać obietnicę i nie sprzedać tego dywanu?” „Kto ci go dał?” - zapytał. Kiedy opisała mężczyznę, który ją odwiedził, staruszek zdał sobie sprawę, że to ta sama osoba, która kupiła od niego ten dywan. „Pan żyje! Mężczyzna, który kupił ode mnie dywan i przyniósł go z powrotem do naszego biednego domu, jest rzeczywiście Świętym Mikołajem, ponieważ mężczyzna widział, jak z nim rozmawiam i zapytał, czy widziałem zjawę, bo święty był niewidzialny”. Pokazał żonie zakupy jakie zrobił - specjalne jedzenie, wino, poświęcony chleb, świece - i resztki pieniędzy.

Radując się, pospieszyli do kościoła św. Mikołaja, aby opowiedzieć patriarsze o wszystkim, co się wydarzyło. Po wysłuchaniu tej historii Patriarcha obdarzył małżonków hojną dożywotnią emeryturą. Wrócili do domu na piękną ucztę św. Mikołaja z śpiewem hymnów i modlitwami dziękczynnymi.

Źródła:

The vitae of St. Nicholas and His Hagiographical Icons in Russia, Vol. 2, doctoral dissertation by Alexander Bogouslawski, University of Kansas, 1980, pp. 82-83.

Service, Akathist, Life and Miracles of Saint Nicholas the Wonderworker, Holy Trinity Monastery, Jordanville, New York. A complete translation of the Life and the Miracles of St. Nicholas as it appears in The Lives of the Saints in the Russian Language as set forth according to the guidance of the Menologiion of St. Dimitry of Rostov, Moscow, Synodal Press, 1903.

The Life and Miracles of Saint Nicholas, the Wonderworker, by Count Michael Tolstoy, Publishing House of the Metropolitanate of Montenegro and the Littoral, translated from Serbian by Petar V. Sherovich.

Komentarze

    Dodaj komentarz