Kolory mają znaczenie!

W: Aktualności Dnia: środa, lipiec 11, 2018 Komentarz: 0 Wyświetleń: 75

W dzisiejszych czasach już mało kto wyobraża sobie wnętrze domu bez ani jednego dywanu. Czasy się zmieniły, moda też. A na korzyść dywanów już od bardzo dawna działa fakt, że można je dostać bez żadnego problemu, bez konieczności wychodzenia z domu, a ich różnorodność i ogromna możliwość wyboru niejednego już przyprawiły o prawdziwy zawrót głowy.

Obecnie właśnie dlatego dobór dywanu należy bardzo starannie przemyśleć. Chaos, przypadkowość rozwiązań związanych z aranżacją dywanu w danym wnętrzu nie mają już racji bytu. Nie można się tłumaczyć, że nie można było inaczej, bo inny dywan nie był dostępny, więc trzeba było wybrać pierwszy lepszy. Bo nie trzeba. Właściwie można pokusić się nawet o stwierdzenie, że obecnie, w czasach współczesnych, dywany mają się dużo lepiej niż w jakimkolwiek innym punkcie swojej historii. Wszystko przez rozwój cywilizacyjny, który pozwolił na to, by dywany były wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości, łatwo i szybko dostępne i piękne.

Współcześnie czasach naprawdę bardzo trudno jest wyobrazić sobie pełną aranżację wnętrza bez odpowiedniego dywanu. Dlatego właśnie dzisiaj porozmawiamy trochę o kolorach dywanów i sztuce ich doboru do odpowiedniego wnętrza.

dywan żółty

Wybór koloru wcale nie taki prosty!

Wcale nie jest tak łatwo wybrać idealny kolor dywanu do danego wnętrza. Niestety, ale nie można po prostu kierować się kwestią tego, czy dywan w danym kolorze się podoba czy nie. Oczywiście, dywan, który wybierzesz, bezwzględnie musi ci się podobać - po to w końcu aranżujesz dane wnętrze, by jak najbardziej zaspokajało twoje gusta i poczucie estetyki. Jednak jeśli przyjmiesz to za jedyne kryterium, bardzo łatwo możesz uzyskać efekt chaosu, gryzących się, niedopasowanych kolorów i sprawić, że dany dywan w danym wnętrzu będzie się prezentował po prostu brzydko, choć w pomieszczeniu o innej kolorystyce mógłby być jego największą ozdobą.

Czym więc, poza własnym gustem, warto się kierować przy wyborze dywanu o najlepszym dla danego pomieszczenia i danej aranżacji wnętrza, kolorze?

Odpowiednia gama barw

To chyba najważniejsza zasada. Trzymaj się odpowiedniej gamy barw, a więc kolorów najbardziej do siebie zbliżonych. Jeśli ściany danego pokoju są żółte - trzymaj się tej gamy kolorów. Jeśli stawiasz na jaśniejsze barwy - wszelkie beże będą odpowiednie. Jeśli z kolei stawiasz na barwy ciemniejsze to w przypadku żółtych ścian postaw na dywan w odcieniach czerwieni i pomarańczy.

To wszystko ma ogromne znaczenie, w przypadku, gdy chcesz oprzeć aranżację wnętrza na jednym, podstawowym kolorze i wszelkich jego wariacjach. Jednak przecież to nie jest jedyny sposób na aranżację danego wnętrza. Bardzo często stawiamy na kontrasty, odważne, artystyczne rozwiązania kolorystyczne. Co wtedy? W takich okolicznościach, jeśli marzysz o takim rozwiązaniu w obrębie swojego mieszkania, postaw na barwy dopełniajace. Kolory dopełniające to w tym przypadku nic innego, niż kolory, które znajdują się po przeciwwstawnej stronie, stoją w opozycji względem siebie na kole barw.

Brzmi skomplikowanie? Zupełnie nie powinno! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na tema tego, jaki kolor dywanu najlepiej pasuje do danego pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest:

  • Niebieskie: postaw na dywan w kolorze niebieskim, szarym, białym lub zielonym. Jeśli pragniesz sięgnąć po barwy dopełniające pomarańcze i czerwienie będą tutaj się prezentować naprawdę doskonale

  • Fioletowe: w fioletowym wnętrzu najlepiej będzie prezentował się dywan w kolorze dopełniającym, żółtym lub dywan szary, biały i niebieski.

  • Czerwone: w przypadku pomieszczenia czerwonego postaw na dywany pomarańczowe, czerwone albo w jasnych odcieniach zieleni.

  • Białe: w białych wnętrzach doskonale będą prezentować się mocne, wyraziste, wręcz neonowe barwy, które przełamią sterylną biel pomieszczenia

  • Ciemne, czarne: jeśli w danym pomieszczeniu przeważają ciemne, czarne barwy, najlepiej będzie jeśli sięgniesz po dywan w delikatnych, pastelowych odcieniach.

  • Pomarańczowe - jeśli kolorem przewodnim w danym wnętrzu jest kolor pomarańczowy wybierz dywan w kolorze beżowym, pomarańczowym, żółtym lub w jasnych odcieniach niebieskiego.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zadzwoń do nas:

+48 500-825-004Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.