Dywany na chwilę czy na lata? Decyzja należy do Ciebie!

W: Aktualności Dnia: czwartek, lipiec 12, 2018 Komentarz: 0 Wyświetleń: 97

Wiele osób nie może sobie wyobrazić domu bez dywanów. Też do nich należysz? Wychodzisz z założenia, że dom pozbawiony dywanów nie jest w pełni urządzony? Uważasz, że gołe, zimne podłogi to nie jest to, czego potrzebujesz? Chcesz w pełni oddać charakter jakiegoś wnętrza? Zależy Ci na wywołaniu odpowiedniego efektu poprzez starannie zaplanowany wystrój wnętrza? A może zwyczajnie cenisz sobie brak styczności nagiej stopy z zimną, twardą podłogą? Dywany zdecydowanie są czymś dla Ciebie.

dywany pokojowe

Dywan jak buty!

Porównanie dywanu do butów na pierwszy rzut oka może się wydawać dość niedorzeczne. Jednak to tylko wrażenie i wystarczy tylko się nad tym głębiej zastanowić. W końcu w zamierzchłych czasach buty były towarem niezwykle luksusowym. Za parę butów szlachcianki można było kupić nawet kilka wsi. Ręcznie szyte, ozdabiane klejnotami, wyszywane złotymi nićmi, nierzadko tworzone w zagranicznych manufakturach - nic dziwnego, że takie buty kosztowały krocie i mało kogo było na nie stać. Chłopi musieli się zadowolić chodzeniem boso na co dzień, posiadając tylko jedną parę wiązanych konopnym sznurem chodaków, które były butami do kościoła. Wyrażenie “buty do kościoła” należy rozumieć bardzo dosłownie - ludzie szli do kościoła z butami w rękach lub zawieszonymi u szyi i zakładali je dopiero u progu świątyni. Tak traktowane buty mogły posłużyć dłużej i być dobrem nawet dziedzicznym.

No dobrze, ale jak ta sytuacja ma się do dywanów? Powiązanie jest bardzo proste. Z dywanami było przecież dokładnie tak samo! Orientalne ręcznie tkane, naturalne dywany ze skomplilkowanym, bogatym wzorem, nierzadko zdobione złotymi i srebrnymi nićmi, wplecionymi we wzór - to wszystko kosztowało naprawdę majątek. Jeśli dołożyć do tego problemy z transportem, który był dużo dłuższy i niebezpieczniejszy… Nie może dziwić, że dywan był drogim luksusem. Nawet w późniejszych latach, gdy wprowadzone zostały już maszyny, które pozwalały utkać dywan mechanicznie - cena ciągle była wysoka. W końcu tego typu maszyny były nowością. A nowość ma swoją cenę. W takich warunkach jeden dywan na lata, często dziedziczony w obrębie jednej rodziny i kolejnych pokoleń… To był chleb powszedni.

Czasy się jednak zmieniają, świat idzie do przodu. W dzisiejszych czasach każdy ma co najmniej kilka par butów i nie jest to żadnym luksusem, tylko absolutnym minimum. W dodatku w dzisiejszych czasach buty wymienia się często, nie tylko ze względów praktycznych, ale też wraz ze zmieniającą się modą czy gustem. Dlaczego tak samo nie potraktować dywanów?

Zmiana koncepcji? Zmiana dywanu!

Dywany mają przede wszystkim zdobić. Dopełniać wnętrze, nadając im odpowiedniego charakteru. O tym jak ważny jest dywan w prawidłowej aranżacji wnętrz naprawdę nikogo nie trzeba przekonywać. Z butami jest przecież tak samo. Ciężkie robocze buciory do zwiewnej lekkiej sukienki? Lekkie sandałki do zimowej kurtki? To nie ma racji bytu. Wystroju wnętrza nie zmienia się tak często jak ubrań, jednak nadal warto wtedy pomyśleć o wymianie dywanu. Jeśli znudziło Ci się klasyczne wnętrze salonu, chcesz nadać mu artystycznego, barwnego i nieco szalonego rysu - klasyczny dywan przestanie spełniać swoją funkcję. Do takiego wnętrza dużo bardziej będzie pasować dywan nowoczesny i artystyczny.

Naprawdę warto popuścić wodze fantazji i przy zmianie charakteru wnętrza, gdy poprzedni wystrój zaczął nudzić albo zwyczajnie przestał się podobać - wymienić również dywan. Tutaj znowu, identycznie jak ma to miejsce w przypadku butów, współczesne dywany wcale nie są drogie czy trudno dostępne. A przecież życie jest zdecydowanie za krótkie, by darować sobie te małe przyjemności, jak na przykład mieszkanie w pięknych wnętrzach, które w pełni odpowiadają gustom.

Nie da się ukryć. Nie wszyscy mają ochotę wprowadzać rewolucyjne zmiany w swoim życiu. Nie wszyscy podążają za modą czy szybko nudzą się wystrojem, który raz zaplanowali. Jeśli należysz do tego typu ludzi - cenisz sobie stałość, masz w pełni ukształtowane gusta i nie planujesz wprowadzać żadnych większych zmian w wystroju swojego wnętrza - nadal nie musisz się martwić dywanami. Dzisiejsze dywany to wyroby naprawdę bardzo wysokiej jakości. Odkształcenia mechaniczne? Wypłowiałe, wypadające włosie? Przy regularnym odkurzaniu i podstawowej dbałości o dywan to coś, co nigdy się nie stanie Twoim problemem. Współczesne dywany to dywany, które przetrwają całe lata i nadal będą się dobrze prezentować. Jeśli więc nie czujesz wichru zmian, również znajdziesz odpowiedni dywan dla siebie. Nie zapłacisz też majątku za ten luksus stałości i tradycji!

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zadzwoń do nas:

+48 500-825-004Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.