Dlaczego warto zdecydować się na dywan?

W: Aktualności Dnia: wtorek, czerwiec 5, 2018 Komentarz: 0 Wyświetleń: 88

Podłogi chyba wszystkich mieszkań w czasach PRLu zaścielały dywany. Wykonane z niezbyt wysokiej jakości tworzywa sztucznego, cienkie i z pseudotureckimi wzorami. Nie grzały w stopy, nie sprawiały, że chodzenie po nich było przyjemnością, nie izolowały od chłodu podłogi i nawet nie były ładne. Po co więc były dywany? Były, bo taka była moda. A moda wyglądała w PRLu tak, a nie inaczej, bo dostanie porządnego, ciepłego i ładnego dywanu nie tyle graniczyło z cudem, co było po prostu niemożliwe. Ludzie brali więc to, co było. Próbując nie zauważać, że dywan szybko płowieje, łysieje i po prostu niszczeje praktycznie w oczach. Na szczęście takie dywany to już przeszłość! W dzisiejszych czasach można bez najmniejszego problemu kupić absolutnie dowolny dywan. Bez względu na kolor, długość włosia, grubość runa, wzór, technikę tkania, zdobienia czy materiał z jakiego został utkany. Dywany naturalne? Żaden problem! Dywany z tworzyw odpornych na odkształcenia mechaniczne i zaplamienia? Do wyboru, do koloru! To wszystko sprawia, że dywany znów wróciły do łask. Znów są modne. I naprawdę warto zaprosić taki dywan do własnego domu.

dywany shaggy

Jakie funkcje pełni dywan?

Dywan to przede wszystkim przedmiot do dekoracji. Nic tak dobrze jak dywan nie podkreśli charakteru danego wnętrza, nie nada mu odpowiedniego, indywidualnego rysu. Właściwie w dzisiejszych czasach pełna aranżacja wnętrz jest wręcz niemożliwa bez odpowiedniego dywanu. Na szczęście odpowiedni dywan można znaleźć bez problemu, nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak funkcja dekoracyjna, choć przecież bardzo ważna, nie jest jedyną funkcją, którą pełnią dywany. W takim razie jakie jeszcze funkcje spełniają dywany na podłogach?

  • Funkcję akustyczną - dywany doskonale pochłaniają dźwięk i wyciszają pomieszczenie. Ma to szczególnie duże znaczenie w domu z dziećmi, które dużo biegają i bawią się w sposób dość ekspresyjny. Również upuszczenie czegoś na dywan nie powoduje takiego hałasu, jak upuszczenie tego samego przedmiotu na gołą podłogę. Dywan to najlepszy przyjaciel mieszkańca bloku. Zwłaszcza tego, który nie chce być uciążliwy dla sąsiadów.

  • Funkcję ochronną - podłogi potrafią być naprawdę piękne, to prawda. Jednak dopiero wtedy, gdy nie jest porysowana. A o rysy na parkiecie jest naprawdę bardzo łatwo. Zwłaszcza w pomieszczeniach, które są bardzo mocno eksploatowane, w domach, w których mieszkają dzieci, zwierzęta lub osoby, które często chodzą w butach po domu. Nawet zwykłe przesuwanie mebli jest w stanie uszkodzić i zarysować podłogę. Współczesne dywany z kolei są wysoce odporne na odkształcenia mechaniczne, więc nic im nie grozi. Poza tym doskonale chronią podłogę przed uszkodzeniami.

  • Funkcję izolacyjną - zetknięcie się z chłodem zimnej, twardej podłogi to nic przyjemnego. Dzięki dywanowi wnętrze jest w prosty sposób ocieplone, bo chłód nie może przedostać się do środka

  • Funkcję relaksacyjną - chodzenie po grubym, miękkim i ciepłym dywanie to prawdziwa przyjemność dla gołych stóp i coś, co potrafi bardzo mocno zniwelować poziom stresu, nawet po bardzo ciężkim dniu.

  • Funkcję absorbcyjną - funkcja, która może niekoniecznie przypadnie do gustu alergikom, ale z całą pewnością zadowoli wszystkich innych. Dywan jest w stanie wchłonąć kurz w strukturę swojego włosia. Ma to naprawdę duże znaczenie - dzięki temu nikt nie jest zmuszony do oddychania unoszącym się swobodnie w powietrzu kurzem, a regularne odkurzanie dywanu pozwala poradzić sobie z kurzem, który został zaabsorbowany przez dywan. Stąd można bez problemu przejść do kolejnej kwestii związanej z dywanami - czystości. Dywany są naprawdę łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je tylko regularnie odkurzać, a także od czasu do czasu wynieść na zewnątrz i wytrzepać. To naprawdę skraca czas sprzątania, jeśli sprzątana i czyszczona miałaby być podłoga, a nie sam dywan.

  • Funkcję regulatora wilgoci - choć może trudno w to uwierzyć to dywan wykonany z odpowiedniego materiału jest w stanie regulować poziom wilgoci w pomieszczeniu - może pochłaniać wilgoć, gdy jest taka potrzeba lub też uwalniać ją jeśli jest taka potrzeba.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zadzwoń do nas:

+48 500-825-004Newsletter

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.